1. en
CEREMonia Temazcal - szałas potów

Wojciech Wieconkowski

 

Szałas potów jest ceremonią oczyszczenia i odrodzenia, powrotu do łona matki ziemi. Ceremoniał ten wywodzi się z tradycji rdzennych społeczności Ameryki Północnej. Jest to niezwykłe i transformujące doświadczenie, które pomaga głębiej poznać siebie, jest to też przestrzeń, w której człowiek może otrzymać uzdrowienie dzięki kochającemu objęciu Ziemi. W łonie Matki jest ciemno i gorąco, w obecności podstawowych mocy świata – 4 elementów oraz naszych przodków, świadomość ludzka pogłębia się i rozświetla nowe wcześniej nieznane lub zapomniane pola. W Szałasie zachodzi proces oczyszczania, pojawiają się wglądy we własne życie i przeszłość, katartyczne doświadczenia mogą także pojawić się wizje, halucynacje jak i inne manifestacje odmiennego stanu świadomości. Ostatecznie jednak po „małej śmierci” następuje odrodzenie i jest to cudowne i wyzwalające przeżycie. Wzięcie udziału w ceremonii oznacza pełne uczestnictwo w całości przygotowań. Proces ten obejmuje pokrycie szkieletu szałasu kocami, przygotowanie ołtarza i ognia, w którym rozgrzane zostaną kamienie oraz wspólne budowanie świętej przestrzeni, poprzez grupową intencjonalną pracę.

 

Jak należy się przygotować:

 

  • Należy poświecić czas na przygotowanie intencji, celu z jakim udajemy się do szałasu lub z tym co chcemy oczyścić.
  • W dzień szałasu lub już dnia poprzedniego warto unikać ciężkich smażonych pokarmów, powstrzymać się od jedzenia mięsa i ograniczyć używki. Rano zjeść tylko lekkie śniadanie dzięki temu nasze ciało lepiej sobie radzi z doświadczeniem gorąca jest to również doskonały sygnał dla naszej podświadomości, że zbliża się czas rytuału, czas oczyszczenia.

 

Co należy zabrać:

 

  • Ręcznik.
  • Prześcieradło lub strój kąpielowy (do szałasu najlepiej jest wchodzić nago, jeśli ktoś nie czuje się na siłach lepiej owinąć się prześcieradłem lub innym płótnem, gdyż strój może krępować ruchy i powodować dyskomfort).
  • Wygodne ubranie, w którym można swobodnie uczestniczyć w pracach przy konstrukcji łaźni. (Wysokie buty lub kalosze!)
  • Koc / karimatę i śpiwór, by mieć coś do okrycia na noc (nocleg będzie na świeżym powietrzu lub w domu).

 

 

 


 

Wojciech Wieconkowski. Na co dzień prowadzi małą pracownię artystyczną – Metaphoric’s Tools, w której powstają bębny szamańskie, flety Indian Ameryki północnej Harfy celtyckie oraz wiele innych przedmiotów ceremonialnych. Z wykształcenia jest magistrem Etnologii. Studia te były kontynuacją wieloletnich zainteresowań ścieżkami rozwoju różnych tradycji świata, z akcentem na tradycje szamańskie. Rozwijając tę pasję miałem zaszczyt obcować i praktykować z szamanami różnych rdzennych tradycji Ameryk. Równolegle studiował niektóre z wielu tradycji wschodu starając się w praktyce zintegrować te systemy. Doświadczenia te wprowadziły go w świat terapii i pracy z dźwiękiem. Obecnie się dzielić owocami swej ścieżki i wymieniać z innymi w regularnych spotkaniach z wewnętrzną podróżą przy bębnie szamańskim, terapiach hipnozą, medytacjach i ceremoniach. Żyję tu i teraz i jest to piękne miejsce…"

 

01 marca 2018