1. en
MAJAŃSKA CEREMONIA KAKAO

Iximché i Kakao to święte rośliny Majów, wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Kakao było używane podczas obrzędów ceremonialnych oraz w codziennym życiu, funkcjonowało również jako jednostka monetarna. Majowie łączyli różne rośliny aby stworzyć "Pożywienie Bogów", którego efektem była wytrzymałość i optymalne zdrowie. Taki pokarm otrzymywali jedynie gracze (w piłkę) oraz członkowie klas elitarnych.

 

Majowie wiedzieli, że Iximche może nas nauczyć jak wejść głębiej w nasze serca i umysły oraz w serce Matki Ziemi, by na nowo odkryć prawdziwą magię ich uzdrawiającej siły, magię, którą mamy w sobie.

 

Intencją tej wyjątkowej ceremonii jest odrodzenie żeńskiej energii i aktywacja ziarna życia, które jest w każdym z nas. Ziarna, które było tam zasiane dawno, dawno temu i kultywowane przez naszą Prababkę Czasu Ixmucane w preklasycznej erze Majów, gdzie istniał kult życia.

 

 

 


 

Tata Pedro Cruz. Jeden z niewielu jeszcze żyjących członków rady majańskiej starszyzny Tz'utujil znad jeziora Atitlan w Gwatemali. Ajg'Ij - przewodnik duchowy oraz Ambasador Światowego Pokoju na 2005 rok. Pełni funkcję Strażnika Dnia Majańskiego Kalendarza. Od Rady Starszyzny otrzymał tytuł K'U'XYA, co oznacza Serce Świętego Jeziora Atitlan". Lider ceremonialny i uzdrowiciel. 

 

Nana Marina Cruz. Majańska uzdrowicielka z plemienia Tz'utujil. Duchowa przewodniczka starych tradycji. Przewodnicząca ceremonii ognia, kakao, tytonii, majańskich szałasów potu. Nauczycielka rdzennych języków majańskich. Terapeutka naturalnymi metodami ludowymi. Córka Taty Pedro Cruz'a, uznanego przewodnika duchowego Tz'utujil.

 

01 marca 2018