18 lipca 2023

Tomás Adriano Perez.

 

 

Ceremonia Czterech Tytoni wywodzi się z tradycji rdzennych ludów Ameryki Północnej. Tamtejsze plemiona od stuleci siadają w takim kręgu w celu modlitwy, uzdrowienia i wzmacniania społeczności. Te Ceremonie, podczas których spożywa się medycynę kaktusa Dziadka, były dla północnoamerykańskich Indian szczególnym wsparciem na początku dziewiętnastego wieku, dając im siłę do przetrwania przesiedleń po wprowadzeniu rezerwatów. 

 

W Ceremonii Czterech Tytoni każdy element jest częścią modlitwy i wspólnej pracy nad wzniesieniem energii. Ogromne znaczenie ma dziadek Ogień, wokół którego się gromadzimy i z którym się łączymy, a także kształty formowane z jego popiołów. Swoją symbolikę i rolę mają instrumenty, tytoń, cedr, a nawet sposób poruszania się w trakcie Ceremonii—ich znaczenie będzie wyjaśnione w odpowiednich momentach spotkania. Ważne, aby podążać za instrukcjami. 

 

Ceremonia składa się z czterech części. W trakcie każdej z nich, uczestnikom kręgu oferowana jest medycyna. Podczas każdej części instrumenty, czyli bęben wodny i grzechotka, są podawane w kręgu, dając uczestnikom okazję do modlitwy poprzez śpiew. Nad przebiegiem Ceremonii czuwają osoby (5 osób) odpowiedzialne za jej poszczególne detale, jak ogień, gra na bębnie wodnym czy cedr. 

 

W czterech szczególnych momentach mają miejsce modlitwy z tytoniem, a ceremonia kończy się spożyciem świętej wody i pokarmów. Energia w trakcie spotkania podnosi się stopniowo, jednak ważne, aby pozostać skupionym na swojej intencji i modlitwie. Mówi się, że ta medycyna otwiera serce i króluje na poziomie snów, a także, że ogień płonący w trakcie Ceremonii Czterech Tytoni ma szczególną moc spełniania intencji. Spotkanie pozwala też nawiązać głębsze połączenie z żywiołami. 

 

Choć nie ma restrykcyjnej diety przed spotkaniem, zaleca się odstawienie wieprzowiny i nabiału na minimum 24 godziny, a najlepiej 2-3 dni. W takim okresie najlepiej też zachować abstynencję seksualną. 

W miarę możliwości, prosimy o strój ceremonialny dla uhonorowania rytuału. To, co uznasz za taki strój zależy od Ciebie, ale prosimy, aby kobiety miały długie spódnice lub sukienki i zasłonięte ramiona, co jest ukłonem w stronę tradycji, w której odbywa się Ceremonia.

 

Kluczowym elementem spotkania jest śpiew, przez który łączymy się z medycyną i modlitwą, wzmacniając nasze intencje oraz podnosząc energię spotkania. Dzieli się ono na cztery części, a podczas każdej z nich każdy z uczestników ma okazję zaśpiewać cztery pieśni. Tradycyjnie śpiewane są krótkie pieśni w języku Lakota lub Nahuatl, czasem z elementami angielskiego czy hiszpańskiego, ale święte pieśni w dowolnym języku i z dowolnej tradycji są mile widziane. Nie są istotne zdolności wokalne a modlitwa. 

 

Następnego dnia odbędzie się szałas potów prowadzony przez Tomasa.

Dobrze jest dołączyć do niego i w ten sposób zamknąć proces.

Pierwszeństwo mają osoby uczestniczące w Ceremonii.

 

 

 


 

Tomás Adriano Perez. Uzdrowiciel pochodzący z pustyni Coahuila w Meksyku. Strażnik ołtarzy hikuri (peyotl) i yopo. Wiele lat przebywał wśród ludu Wixarika (Huichol) żyjąc z nimi i pobierając nauki na temat świętych roślin. Uczeń dziadka Bolívara (lidera plemienia Piaroa z Amazonii w Wenezueli od którego otrzymał tzw błogosławieństwo na  uzdrawianie medycyną yopo. Tomás jest także nosicielem chanupy, Tancerzem Słońca i liderem wizji w krajach Ameryki Łacińskiej i Europy.

CEREMONIA 4 TYTONI
  1. en

Website created by mesmerisedesign@gmail.com