18 lipca 2023

Tomás Adriano Perez.

 

Ceremonia amazońskiej medycyny Yopo jest prowadzona w tradycji wenezuelskiego plemienia Piaroa, w linii przekazu Dziadka Bolivara, uzdrowiciela, który zmarł w 2015 roku mając ponad 120 lat i przekazał ostatni zrobiony przez siebie ołtarz Tomasowi Adriano Perezowi. Ludzie Piaroa uważają, że Yopo jest w stanie pokazać przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Ze względu na moc tej medycyny, bywa nazywana „medycyną medycyn” albo „dziadkiem dziadków.” 

 

Całonocny rytuał, zacznie się półtora-dwugodzinną częścią, podczas której proces medycyny i jej zasady zostaną dokładnie wyjaśnione. Podzielimy się też kilkukrotnie świętym tytoniem oraz inhibitorem wspomagającym medycynę. Co ważne, podczas kolejnego etapu, czyli głównej części procesu, można odczuwać go, jako bardzo szybki i intensywny, zarówno pod względem wizualnym jak fizycznym. Jednak ten moment jest zazwyczaj stosunkowo krótki (poniżej 40 minut). Potem przychodzi część z wglądami i naukami. Często są bardzo bezpośrednie i dokładne, co może dać kluczowe odpowiedzi związane z intencją danej osoby, jej problemami czy ścieżką życiową.

 

Główny proces medycyny trwa około dwóch godzin. W trakcie nad uczestnikami cały czas czuwa prowadzący i grupa wsparcia. Czasem pojawiają się tradycyjne pieśni. Zazwyczaj jest możliwość przejścia przez proces dwukrotnie w ciągu nocy.

 

Na 2-3 dni przed ceremonią należy zrezygnować z nabiału, alkoholu i cukru (włączając w to bardzo słodkie owoce, takie jak banany, mango czy melony) albo je ograniczyć, a także odstawić wieprzowinę. Ostatni posiłek w dniu spotkania najlepiej zjeść nie później niż o 16-tej. Choć przyjmowanie leków nie wyklucza z uczestnictwa, prosimy o poinformowanie o ich przyjmowaniu. Kobiety podczas menstruacji mogą uczestniczyć w ceremonii, ale też powinny poinformować prowadzącego lub ekipę wspierającą. 

 

Aby jak najwięcej skorzystać z ceremonii i spokojnie przejść proces, bardzo ważne jest zachowanie skupienia i dyscypliny. Główne zasady to zachowanie stabilnej pozycji ciała z głową opuszczoną do dołu, brak dynamicznych/gwałtownych ruchów (zwłaszcza głowy) oraz nie otwieranie oczu w trakcie procesu. Reguły będą wyjaśnione i kilkukrotnie powtórzone podczas ceremonii.

 

 

 


 

Tomás Adriano Perez. Uzdrowiciel pochodzący z pustyni Coahuila w Meksyku. Strażnik ołtarzy hikuri (peyotl) i yopo. Wiele lat przebywał wśród ludu Wixarika (Huichol) żyjąc z nimi i pobierając nauki na temat świętych roślin. Uczeń dziadka Bolívara (lidera plemienia Piaroa z Amazonii w Wenezueli od którego otrzymał tzw błogosławieństwo na  uzdrawianie medycyną yopo. Tomás jest także nosicielem chanupy, Tancerzem Słońca i liderem wizji w krajach Ameryki Łacińskiej i Europy.

CEREMONIA yopo
  1. en

Website created by mesmerisedesign@gmail.com