16 lipca 2020

Jagoda Rzepka.

 

Słowiańskie lalki intuicji - piękno motanek.

 

Motanki to dla mnie magia, której bohaterką jestem ja sama. To czary, które ukazują mi się przed oczami, to intuicja, którą trzymam w dłoni. Nie ma dla mnie bardziej głębokiego procesu zespolenia się z moją wewnętrzną mądrością niż pozwolenie motance powstać przez moje dłonie. To zmaterializowane piękno, którym chcę się z tobą podzielić.

 

Jeśli jeszcze nie wiesz, motanki to słowiańskie lalki mocy, które wykonywano głównie na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Mają długą tradycję i wspaniałą kulturę, z której wyrosły i którą samą zaczęły tworzyć. Jest wiele rodzajów lalek, każda od innych zadań, służą kobietom, ich małżeństwom, domostwom, zdrowiu czy pięknu. Motanki się mota, czyli wykonuje się je bez użycia ostrych narzędzi, a zaplatając materiały, sznurki, koronki, tasiemki, najlepiej osobiste. Zaklinamy, wypełniamy ziołami, pleciemy długie włosy, liczymy supły. Tutaj wszystko ma znaczenie i mimo, że nic nie zaplanowane, każdy element ma swoje miejsce.

Będziemy głównie czuć.

 

Zadbam o materiały, ale ważne jest również, byście przyniosły swoje osobiste skrawki materiałów, stare ubrania, pościele, sznurki, korale - wszystko co wam wpadnie od serca. Jest to zgodne z tradycją, oraz, jak łatwo poczuć - lalka zrobiona z własnych rzeczy ma szczególnie szczególną moc. ;)

 

Czekam na Was.

 

 


 

Jagoda Rzepka. Z zawodu terapeutka dzieci wyjątkowych, pedagog specjalny, z umiłowania rękodzielnik, autorka felietonów, włóczykij, w trakcie certyfikacji na arteterapeutę. Miłośniczka siedzenia z zajętymi rękoma, plecenia, motania, supłania i rozwiązywania także. Niedowierzająca mocy tworzenia i uzdrawiania za tym idącego. Ulubiony proces - obserwacja i uczenie się z niego.

Żyjąca w zachwycie nad światem i własnym byciem. Kobieta lasu. W wolnych chwilach kwestionuje, pyta, poszukuje, pała się byciem zwykłym człowiekiem.

 

Piękno motanek
  1. en

Website created by mesmerisedesign@gmail.com