27 lipca 2019

Oliwia Mytlewska - Pracownia Lepunki

 

Do alchemicznej, magicznej zabawy z gliną zapraszają nas wszystkie żywioły. Ulepimy dla nich swoje prace, by następnie mogły się nimi zaopiekować i pozostawić na nich swój ślad.

 

 Podczas festiwalu stworzymy okazję do wypału metodą zwaną "pit firing", czyli najstarszą, najbardziej prymitywną, dziką metodą wypału ceramiki. Polega ona na wypale prac w trocinach i innych naturalnych materiałach łatwopalnych w dziurze pokrytej ogniskiem. Spotkamy się więc wspólnie w otwartej pracowni ceramicznej, by stworzyć unikatowe dzieła, które następnie oddamy żywiołom, by zajęły się ich ostatecznym wizażem. Nadadzą im kolor, teksturę według własnych zachcianek. Nam w tym czasie pozostanie zaparzenie herbaty nad ogniskiem i uważna obserwacja ognia pełnego czar i czarów. Przetestujemy również wypał prac pokrytych szkliwem raku w warunkach polowych w ceglanym piecu opalanym drewnem oraz trocinami, oraz "horse hair raku" czyli zdobniczą metodę redukcyjną z użyciem włosia końskiego oraz piór rozmaitego ptactwa. 

 

 

Harmonogram pracy pracowni

 

Podany poniżej harmonogram pracowni to czas, w którym będziemy pracować, a pracownia będzie otwarta. Stworzenie twojej czarki może zając Tobie 30 minut, ale możesz też zostać z nami całe popołudnie. Będziemy krążyć między zainteresowanymi podpowiadając i tłumacząc. Zajęcia są odpowiednie dla doświadczonych i dla tych nigdy nie mających z ceramiką do czynienia. 

 

03.08.2019  15-19 

Do zabawy zapraszamy dzieci, ulepimy wspólnie małe ptaszki, miseczki i listki oraz spełnimy inne kreatywne ceramiczne dziecięce fantazje.

 

04.08.2019 15-19

Spotkamy się, by lepić wspólnie herbaciane czarki, liście na wzór tych znalezionych w pobliskich lasach, oraz małe miseczki. 

 

06.08.2019 15-19 

Okazja do pokrycia prac " idących do dziury" angobą Terra Sigillata i delikatnego wyszlifowania, polerowania.

Okazja do pokrycia prac szkliwem raku. 

 

08.08.2019 

Prace zostaną przez pracownie wypalone do biskwitu w piecu ceglanym

 

09.08.2019 w godz od 15-19 poprzednio wypalone do biskwitu prace przygotowujemy do ponownego, zdobniczego, wieczornego wypału. Zawijamy je w naturalne barwniki; wysuszone owoce, liście, łupiny orzechów, włosie, sole, tlenki według własnego uznania.

 

09.08.2019 późnym wieczorem organizujemy grupowy, wspólny wypał w ognisku, chętnych zapraszamy do współuczestnictwa lub po prostu na pożegnalne zioła przy ogniu.

 

10.08.2019 nad ranem prace są gotowe na ostateczne poprawki, czyszczenie, woskowanie. Pracownia będzie otwarta 2 godziny w ciągu dnia, by przekazać prace, pomóc w woskowaniu i oczyszczaniu prac.

 

 


 

Oliwia Mytlewska. Obecnie działam i tworzę w Bydgoszczy. Na co dzień cieszę się życiem, komponuję muzykę i lepię ceramiczne przedmioty. Pasjonuje mnie praca z gliną i żywiołami, szeroko pojęty rozwój twórczy, współtworzenie oraz praca z dziećmi. Uwielbiam nadawać materialną formę wszystkiemu, co pojawia się we mnie jako konstrukt bez wyraźnego początku i końca. Ceramika jest dla mnie medytacją uważności i środkiem do praktyki uważnego współtworzenia w duchu Miłosci, równości, współczucia i zrozumienia.

 

Warsztaty ceramiki eksperymentalnej
  1. en

Website created by mesmerisedesign@gmail.com