19 lipca 2021

Wiktoria Morawska.

 

Szczudlarstwo - sztuka chodzenia na szczudłach - umiejętność poruszania się nad ziemią na specjalnych kijach.

 

To piękna sztuka, która stała się popularna już w średniowieczu. Używały jej głównie Trupy (wędrowne grupy teatralne) tworząc spektakle uliczne. Szczudlarze w fantazyjnych kostiumach przechadzający się po głównych ulicach miast wywierali ogromne wrażenie na widowni. Na warsztatach wcielimy się w rolę profesjonalnych aktorów.

 

Uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach, a także przymierzyć oryginalne kostiumy. Będziemy używać szczudeł klasycznych o różnej wysokości, niższe dla początkujących i wyższe dla odważniejszych. Nie jest to łatwa sztuka, ale na pewno niesamowita przygoda. 

 

 

 


 

Wiktoria Morawska. "Jestem studentką rzeźby na gdańskim ASP. Swoją przygodę ze szczudłami zaczęłam 5 lat temu dołączając do Gdańskiego Teatru Plenerowego Feta. Moje doświadczenie, jako aktorki-szczudlarki to głównie parady okazjonalne i spektakle, ale także festiwale czy jarmarki. Uwielbiam teatr uliczny, szycie kostiumów i tworzenie scenografii. Zakochałam się w atmosferze sztuki ulicznej. Stały kontakt z publicznością, którą tworzą głównie przypadkowi przechodnie, to prawdziwa lekcja życia i świetna zabawa. Każdy kostium to nowa rola, inna postać, w którą wcielam się przypinając do nóg metrowe kije."

 

WARSZTATY SZCZUDLARSKIE
  1. en

Website created by mesmerisedesign@gmail.com