23 lutego 2018

Maria Graczyk

 

Moribayassa jest to nazwa bardzo starego rytmu i tańca, grupy etnicznej Malinke z północnej Gwinei. Wykonywana jest wyjątkowych sytuacjach dla wyrażenia radości kobiet, które poradziły sobie z jakąś trudną sytuacją życiową. Kroki tego tańca są twórczym sposobem na rozładowanie zgromadzonych w umyśle emocji i napięć w ciele nagromadzonych w związku z naszymi osobistymi ciężarami, co pomaga przejść do etapu świętowania. Energiczny afro dance tańczymy na bosaka, w rytm transowej muzyki granej na bębnach na żywo! W trakcie uczcimy naszą moc do transformacji i wyrazimy naszą wdzięczność za to co nam się udało. Będziemy świętować i doceniać same siebie. Moribayassa wyzwala!

 

TANIEC AFRYKAŃSKI naturalna i żywiołowa forma tańca, którego historia sięga kolebki ludzkości a energia porusza nasze pierwotne moce. W tańcu afrykańskim zawarte są wszystkie style taneczne, jest z jednej strony bardzo prosty i może go tańczyć każdy a im bardziej się go zgłębia, tym większe wyzwania przed nami stawia. Wiele kroków narodziło się z naśladowania czynności życia codziennego, lub chęci podkreślenia walorów i cech płci tańczącej, takich jak siła mężczyzn, zwinność, szybkość i skoczność młodych dziewczynek, seksapil i delikatność młodych kobiet, czy też dostojność i elegancję kobiet starszych. Nauka Afro to także nauka folkloru i rytmów afrykańskich. Taniec afrykański wpływa pozytywnie na nastrój, sprawność fizyczną i świadomość ciała. Jest twórczym sposobem na rozładowanie zgromadzonych w umyśle emocji i napięć w ciele. Tańczymy go do rytmów na żywo wygrywanych na bębnach. Taniec i muzyka są nierozerwalnie związane, rozmawiają ze sobą, tworzą razem całość. Energiczne ruchy, tańczone na bosaka, w rytm transowej muzyki oswobadzają naszą wewnętrzną siłę, wyzwalają spontaniczną radość i rozpalają twórczy ogień inspiracji i odwagi.

 

Na warsztatach uczymy od podstaw poprzez postawę, podstawowe kroki, do zaawansowanych choreografii, aranżacji rytmicznych, kończąc na improwizacjach solowych. Wszystko to przy akompaniamencie tradycyjnych rytmów granych na instrumentach takich jak: dundun oraz djembe.

 

Na zajęcia ubierzcie wygodne ubrania nie krepujące ruchów, tańczymy na boso, weźcie koniecznie uśmiechy i wodę bo będzie gorąco !!

 

 

 


 

Maria Graczyk. Instruktorka warsztatów bębniarskich i tanecznych, psycholożka z przygotowaniem pedagogicznym, animatorka kultury, członkini zespołów Cocodjembe i Nandaloo, założycielka Fundacji InspirJA oraz Bazy Marzeń – Leśnego Przedszkola Wolnych Dzieci. Żyje pełnią życia a jej misją jest inspirowanie ludzi do rozwoju ich twórczego potencjału. W swojej pracy stwarza przestrzeń, w której ludzie mogą rozwinąć swoje skrzydła. Jest miłośniczką innowacyjnych metod rozwoju osobistego w tym dramy i improwizacji teatralnych. Totalnie zakochała się w naturalnym brzmieniu afrykańskich instrumentów perkusyjnych a jej ukochany taniec afro sprawia, że uwalnia wszelkie napięcia, więcej się śmieje i czuje kontakt z pierwotną mocą i mądrością ciała. Jej warsztaty powstają z połączenia pasji do kultury Afryki Zachodniej, radości życia, umiejętności artystycznych oraz kompetencji psychologicznych.

 

TAniec AFRYKAŃSKI Moribayassa
  1. en

Website created by mesmerisedesign@gmail.com