Justyna Miąc
Czym dla Hawajczyków jest hula?
Jest to sposób ich przodków, by przekazać potomnym ogromną bibliotekę hawajskiej historii i tradycji.
Hawajczycy przynależą do wielowiekowej tradycji, która przekazywana była ustnie i nie miała kontaktu ze słowem pisanym do XVII wieku. Poprzez dynamiczny taniec HULA, śpiew OLI, rytuały ‘AHA, mity KA’AO tancerze hula odzwierciedlają kult przyrody i przybliżają styl życia pielęgnowany przez jedną z najbardziej odległych i izolowanych, rdzennych społeczności żyjących w harmonii z naturą.
Poprzez hula NIE wyrażamy tego czym MY jesteśmy.
Poprzez hula wyrażamy historię i opowieść. I dlatego hula jest książką do historii, w której można znaleźć różne rady, wskazówki inspiracje. Hula jest też wehikułem, który przenosi nas w miejsca o których opowiada, jest wehikułem który przenosi nas w stany emocjonalne, które przedstawia. Tancerz użycza swojego ciała i jeśli taniec jest o ogniu, to i on się staje ogniem, staje się boginią ognia Pele, gdy opowiada o ocenia staje się oceanem. Hawajczycy wierzą, że jeśli przestaną tańczyć i przestaną uderzać bębnem ipu heke w ziemię, to ziemia przestanie rodzić, a jak ona przestanie rodzić to i my ludzie zginiemy.
Hula jest sztuką rytualną, jest sposobem w jakim Hawajczycy komunikują się z Matką Naturą i ze swoimi bogami.
Hula NIE jest sprawą indywidualną, nie jest to sztuka dla indywidualistów, nie jest czymś co ma służyć pojedynczej osobie. Tancerz użycza, daje swoje ciało, by przekazać mądrość przyrody. Taniec hula jest formą ofiary. A pot, krew, trud i wysiłek to dary składane na ołtarzu hula.
Ważnym elementem hula jest dyscyplina. Struktura hula i skupienie podczas hula pomagają tancerzowi wynieść tę sztukę na wyżyny. Tancerz także dzięki hula te wyżyny jest w stanie osiągać.
Częścią tradycji hawajskiej jest to, że nie rozpieszcza się dzieci, zatem tancerz hula też nie może oczekiwać że nauczyciel będzie zaniżał poziom, żeby uczniom było łatwiej.
Cechą kultury i tradycji hawajskiej jest także to, że jest ona praktyczna, prawdziwa i surowa. I to również odnajdujemy w hula.
„Hula To Język Serca, Więc Usłyszysz W Nim Bicie Serca Hawajczyków"
David Kalakaua, KRÓL HAWAJÓW 1874-1891
Justyna Miąc. Jestem biologiem morza, wiec ocean to moja druga natura. To na jego falach „dopłynęłam” do pępka świata (jak o swoich wyspach mówią ich rdzenni mieszkańcy), aby poznać kulturę i sztukę, która rezonuje z rytmem mojego serca. Podczas moich podróży w te odległe o tysiące kilometrów zakątki poznawałam i zgłębiałam tajniki kultury hawajskiej, w tym tańca hawajskiego HULA w szczególności.
Od prawie 10 lat, najlepiej jak potrafię, staram się dzielić swoją wiedzą na temat tradycji i kultury hawajskie, prowadząc regularne zajęcia nauki hula w Trójmieście
Od 6 lat organizuję w Polsce warsztaty z poznanym na Hawajach nauczycielem kultury hawajskiej Joshua Lanakila Mangauil. Jego charyzma, wiedza i autentyczność przyciągają co roku liczne grono entuzjastów i pasjonatów tej fascynującej sztuki, kultury i filozofii życia.