Aleksander Szałabski
Rytualny pochówek jest pierwotną, ponadczasową formą spotkania z życiem i śmiercią. Realizowany w wielu tradycjach na całym świecie, używany jest jako metoda samopoznania i transformacji.
Należy do doświadczeń konfrontacyjnych, które są istotnym elementem na drodze wojownika. Spotkanie z lękami oraz ze śmiercią pozwala nam zobaczyć swoje dotychczasowe życie z innej perspektywy, poznać samego siebie i docenić głębię istnienia. Spędzenie nocy pod powierzchnią gruntu, w ciemności i bezruchu jest okazją do opowiedzenia Matce Ziemi naszej osobistej historii i otwarcia się na jej mądrość. To zaproszenie do oddania się ziemi niczym ziarno by wraz ze wschodem słońca wykiełkować w nowe życie,
zostawiając za sobą ograniczenia przeszłości.
W bezpiecznej przestrzeni wewnątrz kręgu, którego centralne miejsce zajmuje ogień, będziemy mogli wejść do łona Matki Ziemi by oddać jej swoje zmartwienia, troski, zrzucić maski oraz wyzwolić się z lęków. Każdy uczestnik już podczas kopania swoje- go grobu może doświadczyć poczucia tego, że kiedyś rzeczywiście wróci w objęcia ziemi. Kontakt ze śmiertelnością, jest czymś co łączy nas wszystkich – ludzi, zwierzęta, rośliny – ułatwia zrozumienie odwiecznego misterium życia i śmierci które leży u podstawy wszelkiego istnienia. W naturalny sposób kiełkuje wdzięczność, odpowiedzialność za życie i każdy moment którego możemy doświadczyć. Pojawia się głębsze zrozumienie celu, świadomość tego po co tu jesteśmy i jak możemy pomóc innym. To nie tylko śmierć, ale także narodziny. Budzimy się z poczuciem lekkości, uśmiercając tylko to, co dotychczas nas ograniczało, blokowało przed pełną manifestacją siebie jako Życia. Rozpoznajemy swój potencjał aby objąć istnienie z otwartym sercem. Być może podczas rytuału sam usłyszysz głos ziemi i zrozumiesz dlaczego nasi przodkowie nazwali ją Matką.
● 16:00 - przygotowania uczestników i miejsca pochówku, wzmacnianie intencji
● odpoczynek i czas na posiłek.
● medytacja ● 22/23:00 - rozpoczęcie rytuału, zakopywanie uczestników
Bezpieczeństwo:
Jeżeli w trakcie któryś z uczestników poczuje się niekomfortowo, wszystkie prośby zostaną uwzględnione. Przede wszystkim zależy nam na wzajemnym zaufaniu i szacunku do uczestników. Podczas gdy będziecie leżeć we własnoręcznie wykopanych komorach pod ziemią, na powierzchni będzie czuwać osoba prowadząca rytuał oraz pomocnicy - zapewniając poczucie bezpieczeństwa i opiekę nad przestrzenią. Przy ogniu podtrzymywanym przez całą długość rytuału śpiewane będą pieśni oraz akompaniował bęben, grzechotki i flet. Komory budowane będą w taki sposób aby nie odcinać dopływu świeżego powietrza. W każdej chwili uczestnik może wezwać pomoc lub samodzielnie rozkopać powierzchnię i wyjść na zewnątrz.
Aleksander Szałabski.